Palazzo Pitti (Pitti Sarayı)

Palazzo Pitti (Pitti Sarayı)

Pitti Sarayı, Floransa’nın en büyük mimarı yapısı olan bir saraydır. 1457 yılında Pitti Ailesi için inşa edilmiştir. Bir dönem Medici Ailesi’ne de ev sahipliği yapan bu sarayda onlara ait eşya ve eserleri görebilirsiniz.

Brunelleschi tarafından tasarlanan Palazzo Pitti (Pitti Sarayı) Luca Fancelli tarafından yapılmıştır. Pitti Ailesi için inşa edilen saray, 16. yüzyıllarda Medici Ailesine Satılmıştır. Bu dönemde bir avlu ve iki yan kısım saraya eklenmiştir. Pitti Sarayı’nda beş tane önemli müze ve galeri bulunmaktadır.

pittisarayi1
pittisarayi

Sarayın birinci katında 16. ve 17. yüzyıldan kalma önemli resimlerin görülebileceği Palatine Galerisi vardır. Bu galeride Barok ve Rönesans eserleri mevcuttur. Kronoloji ve içerik sıralamasına dikkat edilmese de yapıldığı ve tasvir ettiği dönemlerin önemi nedeniyle görülmeye değer bir galeridir. Galerinin 1 ve 5 nolu odalarındaki tavan freskleri oldukça görkemlidir. Mitoloji galeride kullanılan bir diğer öğedir. Yine birinci katta görülebilecek bir diğer kısım Kral Daireleridir ve burada 19. yüzyıl tasvirleri bulunmaktadır. Ünlü Floransalı ressamların freskleriyle dekore edildiği kraliyet dairelerinde Justus Susterman tarafından yapılan Medici portreleri görülmelidir. Beyaz ve altın renkli tavanlar oldukça gösterişlidir.

pittisarayi2
pittisarayi

Sarayın son katında Modern Sanat Galerisi vardır ve bu bölümde 19. ve 20. yüzyıl sanat eserlerini görmek mümkündür. Bu bölümde sarayın dekorasyonunda kullanılan resimler vardır. Özel koleksiyonun yanı sıra devletin bağışladığı resimler burada görülebilir. Sarayda yer alan bir diğer ilginç ve görülmeye değer bölüm Porselen Müzesi ve Kostüm Galerisi’dir. Monarşinin kaldırılmasına kadar kraliyet ailesinin kullandığı porselen ve moda ürünleri burada sergilenir.

Metehan

WebteBilgi'nin Kurucusu