Linux İşletim Sistemi Dünya Çapında Büyüyor

Linux işletim sistemi dünya çapında büyüyor!

Linux işletim sistemi dünya çapında büyüyor. Küresel Linux işletim sistemi pazarı üzerine yapılan bir pazar araştırmasına göre Linux pazarı, dünya çapında büyüme gösteriyor. Araştırmada pek çok ülkede Linux kullanımı ile ilgili veriler toplandı.

En popüler işletim sistemleri arasında yer almasa da Linux’un oldukça fazla kullanıcısı var. Kullanıcılarının büyük bir kısmını kurumlar ve firmalar oluşturuyor. Bu işletim sistemi, yeni yapılan araştırmaya göre dünya çapında pazarını büyütmeye devam ediyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda çıkan 150 sayfalık raporda Linux’un rakiplerine karşı avantajları, dezavantajları, pazardaki konumu ve pazar payındaki değişimler göz önüne serildi.

linux

Stratejileri sonuç vermeye başladı

Linux, şu anda dünya üzerindeki ithalat ve ihracat düzenlemelerinden her an etkilenebilecek olsa da küresel anlamda pazarını büyütmeyi başardı. Raporda incelenen Linux kullanıcısı şirketler profilleri, finans, ürün portfolyosu, yatırım planlaması gibi alanlarda ele alındı.

Ölçülebilir veriler için raporda coğrafi, son kullanıcı, Linux türü ve uygulamaları, pazarlara özel analizler, satış rakamları, elde edilen cirolar, ve kazançlar, Linux işletim sistemlerinin pazar payı ve büyüme oranları, yıldan yıla değişen satış rakamları ve satış hacmi gibi veriler yer aldı.

Araştırmaya Türkiye de dahil

Araştırma toplamda 5 farklı bölgede yapılmış. Türkiye de dahil toplam 25 ülke yer aldı. Ülkelerin tam listesi;

  • Kuzey Amerika: Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika.
  • Güney ve Orta Amerika: Arjantin, Şili ve Brezilya.
  • Orta Doğu ve Afrika: Suudi Arabistan, BAE, Türkiye, Mısır ve Güney Afrika.
  • Avrupa: İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, İspanya ve Rusya.
  • Asya-Pasifik: Hindistan, Çin, Japonya, Güney Kore, Endonezya, Singapur ve Avustralya.

Araştırmaya göre Linux’un küresel rakipleri IBM, Ubuntu Linux, Linux Mint, Elementary OS, openSUSE, Fedora Linux, Arch Linux, Debian, Manjaro oldu. Gelecek 5 yıl için beklenen rakamlar açıklanmadı, firma bilgiyi gizli tutmayı tercih etti.

Metehan

WebteBilgi'nin Kurucusu